TR

Çevir:

Fonksiyonel Tıp Sağlık Koçluğu (FTSK) 2020 Programı

Fonksiyonel Tıp Sağlık Koçluğu 2020 programı için kayıtlar başlamıştır.

 

2020 yılı Fonksiyonel Tıp Sağlık Koçluğu 1. modülü 26 Ocak 2020 Pazar günü Elite World Asia Otelinde yapılacaktır. 

Program kontenjanı yine 120 ile sınırlıdır. 

Birinci modülü takiben 4 modül online eğitim olarak verilecek salon toplantısı düzenlenmeyecektir. Online eğitimlerin bir kısmı interaktif canlı eğitimler şeklinde olacaktır. 

Son modül olan 6. modül ise 10 Mayıs 2020 Pazar günü Elite World Asia Otelinde yapılacaktır. Sonraki haftalarda Mayıs ayı içinde katılımcılar pratik sınavı ile sertifikalarını alacaklardır. Teorik sınav yapılmayacaktır. Online derslerin tüm pdf. leri ve gerekli formlar katılımcılara dijital olarak ulaştırılacaktır.


Fonksiyonel Tıp Sağlık Koçluğu  eğitim programında yer alan 6 eğitim modülü sertifika alarak Fonksiyonel Tıp Sağlık Koçluğu'nu meslek olarak yapmak isteyenler için planlanmıştır.  

Fonksiyonel Tıp Sağlık Koçluğu Eğitim programına  psikolog, hemşire, ebe gibi Sağlık Bilimleri Fakültesinden mezun olanlar, Spor akademisi mezunu spor eğitmenleri ve sağlık koçluğu sertifikası olanlar, sporcu eğitmenleri ve biyologlar direkt olarak (mülakatsız) katılabiliyorlar. 

Bu bölümlerden mezun olmayanlar ise mülakat ile değerlendirilerek kabul edilebilecekler. Aşağıdaki Mülakat formunu indirdikten sonra, doldurup  saglikkoclugu@fonksiyoneltipegitimi.com adresine email göndererek mülakat randevusu talep edebilirsiniz.

Sertifikasyon sürecinin tamamlanması için 6 modüle de katılım gerekiyor. 


Özellikle salon toplantısı şeklinde yapılacak olan 1. modül ve 6. modüle katılım zorunludur. Birinci modül 26 Ocak 2020 Pazar günü , 6. modül ise 10 Mayıs 2020 pazar günü yapılacaktır. 2020 yılında mayıs ayında koçluk pratik sınavlarını başarı ile verenlere sertifikaları verilecektir. Teorik sınav yapılmayacaktır.  


 Fonksiyonel Tıp Sağlık Koçluğu Sertifika Programı 


fonksiyonel tıp sağlık koçluğu 2020

fonksiyonel tıp sağlık koçluğu 2020

Fonksiyonel Tıp Sağlık Koçu Mülakat Formu

Fonksiyonel Tıp Sağlık Koçu Kimdir?

Fonksiyonel Tıp Sağlık Koçu kimdir? Neleri yapabilir? Neleri yapamaz?


1. Fonksiyonel Tıp Sağlık Koçu, fonksiyonel tıp sağlık hizmeti sunan takımın hekim ve diyetisyen ile birlikte en önemli üyesidir. Takım içinde görevlerini ve sınırlarını bilir. Yönlendirilen kişilere bu çerçevede destek verir.

2. Fonksiyonel Tıp Sağlık Koçu, kendisine başvuran kişiye, hekiminin ya da diyetisyeninin belirlemiş olduğu iyileşme/yaşam/beslenme planını doğru bir şekilde uygulamada destek olur.

3. Fonksiyonel Tıp Sağlık Koçu, kendisine başvuran kişinin hayatını, alışveriş sepetini ve mutfağını düzenlenme konusunda yol göstericilik yapar. 

4. Fonksiyonel Tıp Sağlık Koçu, önerilen egzersiz programının doğru şekilde uygulanmasına destek olur.

5. Fonksiyonel Tıp Sağlık Koçu, kişinin önerilen yaşam tarzı ve beslenme değişikliklerini hayata geçirmesinde koçluk desteği sağlar.

6. Fonksiyonel Tıp Sağlık Koçu, kendisi teşhis koyamaz ve hastalıkların tedavisini yapamaz.

7. Fonksiyonel Tıp Sağlık Koçu, kendisi diyet programı yazamaz ve Fonksiyonel Tıp müfredatı dışındaki beslenme programlarını uygulatamaz.

8. Fonksiyonel Tıp Sağlık Koçu, laboratuvar test sonuçları hakkında fikir beyan edemez, besin desteği tavsiye edemez.

9. Fonksiyonel Tıp Okulu’nun verdiği “Fonksiyonel Tıp Sağlık Koçluğu Sertifikası” yukarıda sayılan maddelere aykırı olarak hiçbir konuda yetki ve sorumluluk vermez. Bu maddelere aykırı davranışlarda bulunanların sertifikası iptal edilir.

10. Fonksiyonel Tıp Sağlık Koçunun Fonksiyonel Tıp Eğitim Platformu müfredatı ve yukarıdaki maddelere aykırı olarak vereceği herhangi bir karardan veya uygulatacağı programdan hiçbir şekilde Fonksiyonel Tıp Eğitim Platformu sorumlu değildir.


 Fonksiyonel Tıp Sağlık Koçluğu Sertifika Programı  


Fonksiyonel Tıp Sağlık Koçu Kimdir?

Fonksiyonel Tıp Sağlık Koçu Kimdir?

Fonksiyonel Tıp Sağlık Koçluğu 2020 Sertifikasyon Programı

image4

Fonksiyonel Tıp Sağlık Koçluğu 2020 Sertifikasyon Programı

  

Fonksiyonel Tıp Hekimleri, Diyetisyenler ve Sağlık koçları ile birlikte hazırlanmış olan bu  8 aylık programda temel koçluk teknikleri, Fonksiyonel Tıp bakış açısı ile beslenme, beden-ruh sağlığı ve pozitif psikoloji eğitimleri alabileceksiniz. Bu özel programda Fonksiyonel Tıp Sağlık Koçu kariyerinizi inşa edebileceğiniz beceri ve bilgiler bulunmaktadır. Bu eğitim sizi Fonksiyonel Tıp doktoru veya diyetisyeni ile bir takım olarak veya bireysel olarak çalışabileceğiniz yeni bir kariyere hazırlar. 

Programı Temel İçerikleri

  

Fonksiyonel Tıp ve beslenme, Pozitif Psikoloji, Beden-Zihin bütünlüğünde sağlık, Fonksiyonel Tıp yaklaşımı ile koçluk.

  

Bu eğitim müfredatı sizi hastalarla bilgi, beceri ve güven çerçevesinde güçlü bir ilişki kurduracak şekilde dizayn edilmiştir. 

Fonksiyonel Tıp

  

Fonksiyonel Tıp kişiselleştirilmiş, hasta odaklı, bilime dayalı bir yaklaşımdır. Hasta ve uygulatıcının, hastalığın altında yatan ana nedeni bulup, üstünde beraber çalışabileceği sistemdir. Her hastanın kendi genetiği, kimyası ve yaşam şekli dikkate alınarak iyileşme planı doktoru tarafından tasarlanır. 

Fonksiyonel Tıp Sağlık Koçu’nun bu denklemdeki yeri, hastalarının/danışanlarının endişelerini dinleyerek, çözümleri beraber bularak, uygulanabilir ve sürdürülebilir yaşam değişikliğini yapmalarına yardımcı olmaktır. 

Fonksiyonel Beslenme

  

Fonksiyonel Tıp uygulatıcıları, beslenmenin ilaç olduğunu ve her kişiye göre özel bir beslenme olduğunu savunur. Nasıl hepimiz ayrı, tek ve özel yaratıldık ise, herkese uyan tek bir beslenme de yoktur. Tam, gerçek gıdalar canlıdır ve bünyelerinde hayat bulundururlar. Bunu da enerji, sağlık ve canlılık olarak bedenlere taşırlar. Biz bu akımda besinlerin iyileştirici gücünü ve pişirmenin gücünü anlatmayı hedefleriz. 

Hastalara hangi besinlerin toksik olduğunu veya inflamasyona yol açtığını daha iyi ve kolay anlatmaya çalışırız. Bu kısım eğitimimizin önemli bir kısmını kapsar. 

Ne yediğimiz kadar, onu nasıl, ne zaman ve neden yediğimiz de önemlidir. Beslenme Psikolojisi eğitimlerimizde bunların altında yatan nedenleri inceleyip, yemek seçimi ve beslenme alışkanlıklarındaki duygusal davranışları inceleriz. 

Beden-Zihin Sağlığı

  

Beden – Zihin sağlığı dersleri duyguların, düşüncelerin, görüntülerin ve inançların fiziksel sağlığımız üstündeki etkisini anlatır. Bu yaklaşım doğru nefes, kas rahatlaması, meditasyon ve farkındalık gibi onaylanmış tekniklerle anlatılır. 


Fonksiyonel Tıp Sağlık Koçluğu Sertifika Programı  

Fonksiyonel Tıp Eğitim Platformu

Koçluk Sanatı ve Teknikleri

  

Beraber çalıştığımız hastalara, danışanlarımıza, uzun vadeli ve sürdürülebilir sağlıklı değişikler yapmalarına yardım etmek için, koçluk sanatı ve tekniklerini kullanıyoruz. İyi bir koç, bir insanın hayatında büyük değişiklikler yapmasına yardımcı olabilir. Kişinin içindeki cevheri çıkartabilir. 

Bu yaklaşım, hasta/danışan ile koç arasında sağlam ve güvenilir bir ilişki kurmayı, koçun danışanının içindeki gücü dışarı çıkartabilmeyi, hedeflerini gerçekleştirebilmesini ve kendine koyduğu bariyerleri kaldırabilmesini programın merkezi yapar. Koç eğitim tekniklerinde de bu odak noktası ile eğitimlerimiz şekillenir. 

Fonksiyonel Tıp uygulatıcısının (hekim veya diyetisyenin) hastaya teşhisi koyup, tedavi yolunu çizdiği noktada, hastayı Fonksiyonel Tıp Sağlık Koçu alır. Kendisi için belirlenmiş sağlık hedeflerini gerçekleştirebilmesi için en iyi desteği sağlar. 

 

Fonksiyonel Tıp Sağlık Koçluğu Sertifika Programı